U of O confers 119 degrees during ceremonies

Release Date: 5/13/2003

Clarksville, Ark. ---University of the Ozarks conferred degrees on 119 graduates during its 169th commencement ceremonies, held Saturday morning on the campus mall.

The university awarded 83 bachelor's of science, 23 bachelor's of art and 13 bachelor's of general studies degrees during the event. Those who received degrees, including hometowns and majors, from U of O included:

(Editor's Note: Summa Cum Laude graduates maintained a grade point average of 3.85 to 4.00, Magna Cum Laude is 3.50 to 3.84, and Cum Laude is 3.25 to 3.49.)

Arkansas
Alma
Sarah Anne Boen, BS Early Childhood Education (Summa Cum Laude)
Sacha Elizabeth Fincher, BA English & Theater (Cum Laude)
Chandi Renae Simco, BA Communications
Arkadelphia
Felicia Parker, BS Psychology
Kelly O'Sullivan Robins, BS Marketing
Atkins
Jennifer Nicole Byford, BA Psychology of Human Behavior
Benton
Lisa Michelle Davis, BA English (Cum Laude)
Berryville
Brian Wade Henderson, BS Physical Education
Camden
Robert Nason Reynolds IV, BS Management
Charleston
Jamie Lynn Stubblefield, BS Physical Education (Magna Cum Laude)
Chester
Narissa Rae Hutchinson
Clarksville
Felecia Gaye Ross Atkinson, BS English (Magna Cum Laude)
Chivon Michelle Cogan, BS Environmental Studies & Sociology
Jeffrey Douglas Frizzell, BGS General Studies
Monica Beth Frizzell, BS Accounting
Wilma Kimbrell Harris, BGS General Studies (Magna Cum Laude)
Amber Nicole Homer-Sharp, BA Communications (Cum Laude)
Everett Hunter Jackson, BS Business Administration
Sarah Margaret Martin, BS Business Administration & Marketing
Valerie Linda McClaine, BS Early Childhood Education (Cum Laude)
Alicia Ann Pruett, BS Business Administration (Magna Cum Laude)
Ulysses Lynn Ruley, BS Physical Education
Sharon Joy Schulte, BA English (Summa Cum Laude)
Harley Douglas Sinor, BS Early Childhood Education
Melissa Dawn Spears, BS Physical Education
Misty Renee Tanner, BS Early Childhood Education
Sundi Marie Williams, BGS General Studies
Coal Hill
Jeffrey Michael Hill, BS Mathematics (Magna Cum Laude)
Conway
Kelli Ann Woodard, BS Early Childhood Education (Summa Cum Laude)
El Dorado
Katari Rashund Hawthorne, BA Theater
Heather Reneé Pinckard, BS Middle-Level Education
Harrison
Lindsey Nicole Sims, BS Biology
Hartman
Amanda Grace James, BS Early Childhood Education (Magna Cum Laude)
Hot Springs
Austen Alexander Baldwin, BGS General Studies
Sarah Gail Williams, BS Middle -Level Education
Jacksonville
Anthony Rouchan Peterson, BS Physical Education
Lamar
Leta Gail Freeman, BS Business Administration
Marianna
Lyndsey Allison Bryant, BS Composite Science
Mena
Kristi Tennille Miner, BS Marketing
Mountainburg
Jonathan Isaac Soos, BGS General Studies
North Little Rock
Ricky Dale Johnson, BS Business Administration
Omaha
Eric Wesley Parker, BS Business Administration
Ozark
Cassandra Jean Warden, BA Psychology of Human Behavior
Perryville
Jessica Lynn Musselman, BA English & History (Magna Cum Laude)
Pine Bluff
Rhashaun S. Trammell, BA Communications
Plainview
Thomas Dewayne Lambert, BS Management (Cum Laude)
Plumerville
Dustin Glen Campbell, BA Theater
Justin Stephen Dixon, BS Environmental Studies
Russellville
Anneke Binkley Bollman, BS Accounting (Summa Cum Laude)
James Richard Spensley Hargreaves, BS Chemistry
Christopher Robin VanderLeest, BA Art (Cum Laude)
Scranton
Karen Ann Schluterman, BS Accounting (Cum Laude)
Terry Joseph Tice, BS Mathematics & Computer Science
Waldron
Jennifer Marie Butler, BGS General Studies
Delaware

Rehoboth Beach
Marguerite Katherine McDonald, BS Chemistry (Magna Cum Laude)
Idaho

Nampa
Aaron Alan Coats, BS Political Science, Cum Laude
Illinois

Wheaton
Kendra Lynne Mongiovi, BGS General Studies
Kansas

Derby
Anne Renee Obermueller, BS Accounting (Magna Cum Laude)
Louisiana
Monroe
Brandon Keith Hodge, BGS General Studies
Natchitoches
James Reed Seymour, BGS General Studies
Shreveport
April Lee James, BA Theater
Minnesota
Wayzata
Douglas Robert-James Dennett, BGS General Studies
Missouri
Joplin
Tonya M. Bibee, BA Communications
Wright City
Adam Justin Kreienheder, BS Mathematics
Oklahoma
Bartlesville
Andrew Paul Tasker, BS Mathematics (Cum Laude)
Choctaw
Jennifer Lee Peroyea, BA Art
Claremore
Matthew R. Tarvin, BS Political Science
Talala
Audrey Diane Crumbliss, BS Mathematics (Summa Cum Laude)
Tennessee
Bartlett
Leslie Marie Foster, BS Biology
Texas
Baytown
Michael Brent Sparkes, BS Marketing
Benavides
Joe Dan Leal, BGS General Studies
Dallas
Anthony S. Poll, BA Communications
Denton
Taylor Cranston Dodds, BA Communications
Fort Worth
Amanda Leigh Brown, BS Accounting
Grand Prairie
Fuyei Xaykathao, BS Marketing
Lewisville
Karl Cochran Schmidt, BGS General Studies
McLeod
Toni Nicole Sullivan, BA Communications (Magna Cum Laude)
Midland
John Lawrence Samuel Scott Manning, BA Mathematics (Magna Cum Laude)
Margaret Quinn Manning, BS Business Administration
Mineola
Julie Anne Richardson, BA Communications (Magna Cum Laude)
Red Oak
Lisa Diane Hilton, BS Mathematics (Magna Cum Laude)
Sachse
Jonathan B. Vance, BS History (Magna Cum Laude)
San Antonio
Amanda Fae Young, BS Early Childhood Education (Magna Cum Laude)
Tyler
Cody Lynn Gebhart, BS Mathematics
Webster
Jessica K. Bush, BA Communications
Utah
Salt Lake City
Kimberly Amy Jacky, BGS General Studies (Magna Cum Laude)

International Students

Belize
Rozanna Aleman, BS Management (Magna Cum Laude
Costa Rica
Silvia Zorrilla Pena, BS Biology & Environmental Studies (Cum Laude)
Ethiopia
Selamawit Yeshitla, BS Business Administration
El Salvador
Carlos A Alvarado, BS Business Administration & Marketing
Manuel A Cevallos Montoya, BS Business Administration
Mariá Mercedes Barrios Godoy, BS Management & Political Science (Magna Cum Laude)
Ernesto Díaz Rodriguez, BS Business Administration
Alvaro José Durón Lazo, BS Business Administration & Marketing (Magna Cum Laude)
Jose Jeremias Echegoyen Memran, BS Business Administration
Josué David Echegoyen Memran, BS Business Administration & Marketing (Magna Cum Laude)
Boris Ivan Flores Salazar, BS Business Administration
Nelly Fabiola Guzmán Rosales, BS Business Administration & Marketing (Cum Laude)
Nelson Antonio Munoz Pérez, BS Business Administration & Marketing
Merary Eunice Villatoro Fuentes, BS Marketing
Guatemala
María Mercedes Barrios Godoy, BS Management & Political Science, (Magna Cum Laude)
Edward Steve Gordon Hernández, BS Business Administration & Marketing
Diana María Morataya Martinez, BS Management & Psychology of Human Behavior
María Fernanda Reyna Fernandez, BS Marketing & Management (Cum Laude)
Honduras
Yessica Waleska Ayala, BS Business Administration & Marketing (Magna Cum Laude)
Filadelfo Bertrand Lopez, BS Management & Marketing
Fernando Arturo Rivera Duenas, BS Marketing (Magna Cum Laude)
Carolina Isabel Zúniga Alvarado, BS Business Administration & Management (Magna Cum Laude)
Mexico
Yesenia Peredes León, BS Management & Communications
Nicaragua
Jeannethe del Carmen Chávex Vásquez, BS Management & Business Administration (Magna Cum Laude)
Xochilt Esmeralda Ferrey Ruiz, BS Business Administration & Marketing (Magna Cum Laude)
Cristian Alberto Garcia Baltodano, BS Business Administration & Marketing
Panama
Monica Itzel Fehrenbach, BS Marketing (Cum Laude)
Carlos Antonio González Jouanneau-Courville, BS Business Administration & Marketing (Cum Laude)
Julio Javier Valdes Lopez, BS Marketing & Management
Eric Eduardo León Villarreal, BS Marketing (Magna Cum Laude)
Katherine Yohana Meléndez Batista, BS Business Administration & Accounting (Magna Cum Laude)
Cheryl J. Varela Guardia, BS Marketing (Magna Cum Laude)
Spain
Zurisadday Ramírez Saldívar, BA English (Summa Cum Laude)